Haaveilujutskahaaste


Bongasin ystäväni Saanan blogista haaveiluhaasteen ja tietysti pitää sitä lähteä toteuttamaan! Ja miksi? No siksi, kun just nyt mulla sattuu olemaan aktiivisena tosi monta haavetta jotka haluaisin toteuttaa :) Pitää kuulemma listata viisi asiaa ja viisi tavaraa, mistä haaveilee. Ei tule olemaan ongelma!

Ensin ne asiat. Tämä onkin vähän kinkkisempi, muttei mitenkään mahdoton :) Ensinnäkin haluaisin uuden työpaikan. Se voisi olla jotain käytettävyyshommaa tai käyttöliittymäsuunnittelua, mutta enpä taida olla turhan tarkka… Jos olisi edes kiva työilmapiiri ja kohtuulliset edut! Ja palkkaa saisi. :) Ja jos joku lukijoista ei tiedä, niin kerrottakoon erään suuren kotimaisen matkapuhelinvalmistajan sanoneen minulle kiitos työpanoksestasi ja voit poistua toimistolta maaliskuun loppuun mennessä. Jos kaikki menisi niinkuin elokuvissa, saisin tiedon työpaikasta jo nyt, mutta aloitus olisi syksymmällä että voisin lomailla. Eli oikeastaan kaksi haavetta, töitä ja lomailua ;)

Josta päästäänkin seuraavan asiaan. Kesään. Tämä toive tulee varmasti toteutumaan! Olen kevät- ja kesäihminen joten odotan kovasti että lumet alkavat sulamaan ja kisakausi käynnistyy toden teolla :)

Punkaharjulla

Taas päästään näppärästi aasinsiltaa pitkin seuraavaan eli kisahaaveisiin. Nyt kun Heimon kanssa sujuu niin haaveilen kesän kisoista :) Toivottavasti pysytään terveenä ja päästään kesällä osallistumaan skaboihin. Agility on niin parasta!

Iman kanssa Agirodussa 2010

Reissuunkin olisi kiva päästä! Tämäkin tulee ehkä toteutumaan, kun kepo saattaapi ehkä lähteä Saksanmaalle töihin joksikin aikaa ja on ehkä mahdollisuus sitten Ulmista käsin kierrellä Eurooppaa. (Kolme ehkää yhdessä lauseessa, Milla punakynäisi tätä urakalla!) Miten sitten yhdistää edellinen agilitykisakesähaave ja tämä, sitä en tiedä! Ehkä Hanna antaisi mulle Heimon pariksi viikoksi kesälainaan niin voitaisiin käydä katsomassa Keski-Euroopan kisakenttiä. Aijai… Sepä olisi hauskaa!

Sloveniaan on aina kova ikävä! <3

Viimeisenä muttei todellakaan vähäisempänä asiana haaveksin terveydestä. Tai lähinnä ettei kukaan epä-tervehdy. Ensi viikolla tulee viisi vuotta, kun edellinen mieheni kuoli onnettomuudessa, ja toivon kovasti ettei läheisille tulisi mitään sairautta tahi onnettomuutta. Sen verta hyvässä muistissa on oma suru enkä haluaisi kellekään samaa lastia. Tämä kattaa tietysti sekä ihmiset, koirat, että hevosystävät ja kaikki lähellä ja kaukana olevat. Ei kiitos uusille koirien kuntoutuksille tai sairauksille! Kyllä kiitos terveille vuosille. Voikaamme siis hyvin!

Lopuksi vielä ne tavarat! Tää on helppo, koska tavaraa haluaa aina :D Tai ainakin minä haluan.

Tarvitsen uuden tietokoneen. Vasta n. 6-vuotias Powerbookkini uhkaa sanoa sopimuksensa irti. Käsittämätöntä! Mikään ei nykyään kestä. Sitten olisi kiva saada koiranpentu. Oikeastaan en haaveile ollenkaan kolmannesta koirasta (oikeastaan ärsyttää ottaa “jo” kolmas koira tänne vaivoiksi, ja entäs jos se on sairas? Sitten mulla on kolme eläkeläistä, ikähaitari 0-10v. Jee.), mutta omasta (agility)harrastuskaverista kyllä. Ja onhan ne pennut ihania, herratsiunaa! Ainakin silloin kun nukkuvat, ihan niinku nuo belgitkin. Autokuume mulla on pysyvä olotila. Tuollainen Audi Q7 olisi kiva. Lopuksi vielä pari helpompaa haavetta, tarvitsisin retkiluistimet ja luistelusukset :) Tai tarviisin ja tarviisin, ehkä enemmän “nice to have”-osastoa ja suhteellisen helposti toteutettavissa. Kävin jo sporttidivarissa tsekkailemassa luistelumonoja ja -suksia!

Hah ja lisäsin haaveisiin vielä yhden, kun tuohon kuvakollaasiin mahtui. Eli asia tai tavara, you name it, mutta haluaisin jatkaa hyvin (uudestaan) alkanutta ratsastusharrastusta. Nyt kun on ne melko kalliit Cavallotkin tullut ostettua…

Haavehaasteeseen saavat tarttua kaikki halukkaat Mairan blogin lukijat! Kevättä odotellessa moro.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

4 vastausta artikkeliin Haaveilujutskahaaste

  1. Saana sanoo:

    Kiva, kun vastasit :) Hyviä haaveita ja toiveita :)

  2. Hanna sanoo:

    Mikä ihme toi hepan vieressä olevassa kuvassa on?? :D

  3. Heidi sanoo:

    Hauska päivitys, miten tähän voi vastata, kun mä haluun niin paljon, ainakin samanlaisen auton kun Pursiaisen Pialla, sulla oli samaa linjaa :-)

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuta )

Twitter-kuva

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuta )

Facebook-kuva

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s